پرینت

کتاب «اندیشه منظر» نوشته آگوستین برک، ترجمه دکتر علی اسدپور، نشر کتابکده کسری

نوشته شده توسط علی اسدپور on . Posted in Articles-UL

S-31

پیشگفتار مترجم

کتابِ پیشِ روی پژوهشی ژرف، هوشمندانه، دقیق و فلسفی پیرامون لحظه‌ای در تاریخ زندگی بشر است که در آن منظر به‌مثابۀ یک پدیده، زاده شده است. از آن لحظه به بعد می‌توان دگرگونی‌ها و تکامل تدریجی مفهوم منظر را در بستر فرهنگ جستجو نمود و تاریخ آن را کاوید. جایِ خالیِ کتاب‌هایِ بنیادین و نظری در حوزۀ مطالعات منظر میان پژوهشگران و دانشگاهیان کشور خالی است؛ «اندیشۀ منظر» می‌تواند بخشی از کمبودهایِ نظریِ موجود را پر نماید و همسنگ با دیگر کتاب‌های کلاسیک منظر همچون نوشته‌های هامفری رپتون، ویلیام گیلپین، کنت کلارک و یا نوشته‌های جیمز کورنر ارزیابی شود. نویسندۀ کتاب، آگوستین برک، با احاطه‌ای که بر فرهنگ‌های گوناگون شرق و غرب داشته است، معیارهایی را پیشنهاد داده که بر پایۀ آن می‌توان به یافتن تاریخ تولد منظر در هر فرهنگی دست زد و بدین‌سان «جوامع منظر» را از غیر آن تمیز داد.

نوشته‌های برک در این کتاب سرشار از مفاهیم، اصطلاحات و اشارت ادبی، تاریخی، فلسفی و اسطوره‌ای است. از همین رو است که آن را به چکیدۀ فشرده‌ای از اندیشه‌های بشر در تعامل با طبیعت بدل نموده است. برگردان کنونی، حاصلِ ترجمۀ متن انگلیسی کتاب است که نخستین بار در سال 2013 به دست آن- ماری فنبرگ دیبون[1] انجام شده و برای دقت بیشتر با متن فرانسوی کتاب که به سال 2008 چاپ گردیده، به‌دفعات مقایسه شده است. پروفسور برک سخاوتمندانه متن فرانسوی کتاب را برای این‌جانب ارسال نمود و مقدمه‌ای نیز بر چاپ فارسی آن نگاشت که بدین‌سان از مهربانی و توجه او سپاسگزاری می‌گردد. برگردان ژاپنی کتاب در سال 2008 به نام «دانش منظر»[2] چاپ شده است. عنوانی که مترجم انگلیسی برای کتاب برگزیده «اندیشیدن از طریق منظر»[3] است. این در حالی است که نام اصلی کتاب به زبان فرانسوی «اندیشۀ منظر»[4] می‌باشد. به همین سبب عنوان کتاب در برگردان فارسی به نام اصلی آن بازگردانده شد تا هم به اصالت آن پایبند بماند و هم برای خوانندۀ فارسی‌زبان گویاتر باشد.

کتاب در 6 فصل و یک مؤخره ساماندهی شده و هر فصل نیز 3 بخش فرعی دارد. در نگاه نخست عنوان‌های اصلی و فرعی کتاب کمی شاعرانه به نظر می‌رسند ولی خواننده با مطالعۀ متن آن درخواهد یافت که تا چه اندازه گزینش عنوان‌‌‌ها، هدف‌دار و زیرکانه بوده است. موضوعات و مفاهیم کتاب در سیری تاریخی گردآمده‌اند، بااین‌حال روایت تاریخی ندارند. مفاهیم کتاب آن‌چنان درهم‌تنیده هستند که بعید به نظر می‌رسد خواندن آن بدون آغاز از ابتدای کتاب سرانجامی داشته باشد. پانوشت‌هایی در برگردان فارسی به کتاب افزوده شده تا بتواند به خوانندگان و پژوهشگران علاقه‌مند تصویری کامل‌تر از مقصود نویسنده عرضه دارد. در نسخۀ انگلیسی کتاب تنها 7 پانوشت وجود داشته که در متن کنونی با ذکر «یادداشت مترجم انگلیسی» از دیگر موارد متمایز شده‌اند. پیوست مترجم که در برگردان فارسی به آن افزوده شده نیز دربردارندۀ برخی موضوعات مهم و تکمیلی برای تعمیق مفاهیم کتاب است که شرح آن در پانوشت‌ها ممکن نبوده است. موضوعاتی که در این بخش بدان اشاره شده با «نک. پیوست» در پانوشت‌ها مشخص شده‌اند تا خوانندگان بتوانند به‌راحتی آن‌ها را بیابند. مترجم کوشیده است تا برگردانی دقیق و درست از کتاب ارائه نماید بااین‌حال حاصل کار نمی‌تواند بی‌کاستی باشد، بنابراین افزون بر پذیرش همۀ اشکالات و کمبودهای احتمالی آمادۀ دریافت نظرات و پیشنهاد‌های اصلاحی است.

علی اسدپور

دکتری معماری منظر، استادیار دانشگاه هنر شیراز

1395 خورشیدی


[1]Anne-Marie Feenberg-Dibon

[2]Knowledge of Landscape

[3]Thinking Through Landscape

[4]La pensée paysagère

 


برک، آگوستین (1396)، «اندیشه منظر»، ترجمه علی اسدپور، نشر کتابکده کسری


 شما می توانید از راه های تماس با انتشارات کتابکده کسری جهت خرید کتاب در ارتباط باشید

- این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
- https://instagram.com/kasra.publishing
- 05137670019
- 09155124219
- 09153017181