پرینت

باغ نواب شیراز

نوشته شده توسط علی اسدپور on . Posted in garden group

مدیر پروژه: علی اسدپور

همکاران پروژه: مارال سید معصومی، نیلوفر دادور، سولماز منصوری

پیشینه باغ: قاجاری، فرصت الدوله شیرازی ضمن اشاره به باغ های مهم و معتبر از «باغ سرکار نواب که وکیل دولت انگلیس است» نام می‌برد و این همان باغی است که امروزه به باغ نوابی شهرت یافته‌است. منظور از سرکار نواب میرزا حسنعلی خان نواب شیرازی است. در دوران قاجار و در زمان حسنعلی خان نواب مدتی هندیان تابع دولت انگلیس در این باغ اقامت داشتند. نواب در جنوب شرقی این باغ ساختمانی بنا نموده‌است.

موقعیت باغ: ضلع شمالی میدان قصرالدشت

اهداف اصلی: مستندسازی عمارت و تعیین حدود تاریخی و ساختار کلی باغ

پرینت

تشکیل گروه های پژوهشی و میدانی

نوشته شده توسط علی اسدپور on . Posted in garden group


مدیر کارگروه: علی اسدپور

معاون کارگروه: هادی نیکونام نظامی


 اسامی اعضای گروه های پژوهشی و میدانی پروژه مستندسازی باغهای فراموش شده شیراز:

گروه اول:محمدجواد شفیعی، شکوفه دشتی، تهمینه حیدری، زهرا محمدی

گروه دوم:سحر آماده، میلاد جهاندیده، فرشید کریمی، احمد کراری، فاطمه قشقایی

گروه سوم:علی اصغر جمال آبادی، پوریا سالاری، علی رضا رنجبر، محمد جواد منصوری

گروه چهارم:مهری محمود آبادی، نسرین میری، اسماعیل صالحی

گروه پنجم: مارال سید معصومی، نیلوفر دادور، سولماز منصوری


 

پرینت

تهیه و تنظیم فرم مستندسازی باغهای تاریخی شیراز

نوشته شده توسط علی اسدپور on . Posted in garden group

فرم مستند سازی باغهای تاریخی شیراز متناسب با اهداف و رویکرد گروه پژوهشی در 5 بخش تنظیم و در اختیاز اعضای گروه قرار گرفته است. این فرم جهت هر باغ و هر بخش از مستندات فیزیکی (طبیعی و انسان ساخت) به صورت مجزا می بایست تنظیم گردد.

پرینت

فراخوان عضویت در کارگروه باغهای تاریخی

نوشته شده توسط علی اسدپور on . Posted in garden group

«هسته مطالعات منظر شهری» با هدف مستندسازی و تهیه مدارک تصویری و ترسیمی از باغهای ناشناخته ایرانی از همه همکاران و پژوهشگران و دانشجویان علاقه مند جهت همکاری با «کارگروه مستندسازی باغهای تاریخی ایران» دعوت به همکارای می نماید. با توجه به عدم الزام حضور فیزیکی، همه علاقه مندان می توانند بوسیله اینترنت و ایمیل با کار گروه در تماس بوده و داده های خود را مطابق فرمهای تهیه شده توسط آن (به عنوان پیش فرض) ارسال و در فرآیند تکمیل آن مشارکت کنند. حقوق معنوی همه دست اندرکاران این پروژه رعایت و هرگونه استفاده از اطلاعات گردآمده با ذکر نام و مشخصات تهیه کنندگان آن خواهد بود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به ایمیل زیر مکاتبه کنید:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

فرم ثبت نام در گروه اول مستندسازی باغهای تاریخی - شیراز

پرینت

مستندسازی باغهای تاریخی ایران

نوشته شده توسط علی اسدپور on . Posted in garden group

باغهای ایرانی به عنوان یکی از مهمترین دستاوردهای جامعه ایرانی در مواجه با محیط پیرامون خود بوده و به رغم همه تلاشهای مستشرقین و متخصصان داخلی هنوز ابعاد ناشناخته فراوانی دارد. از مهمترین کمبودهای موجود در این زمینه ناقص بودن اطلاعات جامعه علمی از منظر باغهای ناشناخته و یا کمتر پرداخته شده ایرانی است. چراکه دانش کنونی محدود به نمونه های مرمت شده و یا مورد اشاره در متون نوشتاری نویسندگان گذشته بوده و اغلب این موارد، آثار شاخص و درخود توجهی هستند که ارزش توجه فراوانی نیز داشته اند. اما اندیشه ایرانی تنها در نمونه های فاخر تجلی نیافته و نمونه های دیگری نیز در جای جای ایران کنونی قابل پیگیری هستند که یا دست روزگار آثاری از آنها به یادگار نگذاشته و یا در حال نابودی هستند.

کارگروه مستندسازی باغهای تاریخی ایران در پی جمع آوری اطلاعات پیایه و هرچند اندک از باغهای تاریخی موجود و یا از دست رفته است که می تواند گنجینه ای ارزشمند جهت پژوهشهای آتی باشد. همه علاقه مندان می توانند بدون توجه به محدودیت جغرافیایی و مکانی نسبت به همکاری با این کارگروه اقدام نمایند.

گام نخست: کارگروه با توجه به محدودیت همکاران خود در گام نخست باغهای ناشناخته ای از شهر شیراز را به عنوان آغاز کار انتخاب نموده است. نخستسن نمونه مورد بررسی باغ «نواب هندی»، نماینده دولت انگلستان در شیراز دوره قاجاری است. این باغ در محدوده شمال غربی میدان قصرالدشت شیراز قرار دارد و عمارت آن در حال نابودی کامل است.