پرینت

عکسهای هوایی و تصاویر ماهواره ای در پژوهش منظر

نوشته شده توسط علی اسدپور on . Posted in Workshops

 

  • راهبرد 1: نخستین کارگاه آموزشی از سلسله کارگاه های آموزشی راهبرد
  • سخنران: محمد حسن طیبی
  • مدیر کارگاه: علی اسدپور
  • تاریخ برگزاری: 1392/2/31

  گزارش کارگاه آموزشی عکس های هوایی و تصاویر ماهواره ای در پژوهش منظر(مبانی و مفاهیم)

 سنجش از دور علم و هنر بدست آوردن اطلاعات در مورد یک شی، یک پدیده، یک منطقه با استفاده از تحلیل داده های جمع آوری شده توسط ابزارهایی است که در تماس مستقیم با آن شی، پدیده ویا منطقه نیستند. در تعریفی دیگر می توان گفت که سنجش ازدور علمی است که با استفاده ازسنجنده هایی که بر روی هواپیما یا ماهواره نصب گردیده اند، اطلاعات امواج الکترومغناطیس را جمع آوری نموده و برای استخراج خصوصیات اشیاء زمینی اطلاعات بدست آمده را مورد تفسیر قرار می دهد.  امواج بازتاب شده از جسم در سنجش از دور دارای اهمیت به سزایی هستند. این امواج الکترومغناطیس دارای طول موج ­های متفاوت هستند. لذا هر پدیده، امضای طیفی خاص و منحصر به فردی دارد که محققان با توجه به همین امضای طیفی موفق به شناخت انواع سنگ ­ها در مریخ شده­اند. در علم سنجش از دور دو اصطلاح  سکو و سنجنده مطرح می­شوند:

سکو: ماهواره ­ای است که مثل بدن انسان، چشم را حمل می­کند که می توانند هوابرد و فضابرد باشند.

سنجنده : دوربین های سنجنده، که درون ماهواره ­ها جا دارند.

 در این علم جهت جمع آوری اطلاعات از سکو های مختلف زمینی، هوابرد و فضابرد و سنجنده ها استفاده می شود. به وسایل حمل کننده سنجنده ها ( وسیله اندازه گیری همانند دوربین ها) سکو یا Platform گفته می شود. از جمله مهمترین سکو های فضابرد، ماهواره ها هستند که با گردش به دور زمین اطلاعات بسیار با ارزشی در مورد عوارض و پدیده های شهری جمع آوری می نمایند. سنجش از دور دارای مزایای مختلفی است که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1- دید کلی (اجمالی) : با استفاده از سنجش ار دور می توانیم پدیده های مختلف مرتبط با هم را مورد بررسی قرار دهیم  ( مطالعه روند پدیده ها نسبت به یکدیگر- مطالعات ناحیه ای (لند فرم ها،گسل، آتش فشان، شهر ها، روستاها) 

 2- مطالعات سریع و آسان:  مطالعه نواحی دور از دسترس

3- صرفه جویی در وقت و هزینه: با توجه به ماهیت سنجش ار دور به سرعت می توان یک ناحیه وسیع را مورد بررسی قرار داد و اطلاعات مربوط به آنرا جمع آوری نمود.

4- کاربرد های چند گانه: یک داده سنجش از دور می تواند به وسیله محققان و کاربران متفاوتی مورد استفاده قرار گیرد. زمین شناسی، کشاورزی، هیدرولوژی، جغرافیا، مطالعات شهری و ...